NSW Country Sand Slam

There has been no shortage of camps and competition for our representative basketballers. Over summer a large contingent of past and present BluescopeWIN Basketballers were selected in Basketball NSW representative squads and programs.

Each athlete got to test their skills with the best from within NSW, learn new tips and tricks and best of all be out on court doing what they love.

 

Congratulations to the athletes involved:

 

Basketball NSW D-League Sydney, 8-29 November 2020

U14 Girls

  • Sienna Curtis
  • Chelsea Groves
  • Lillian Ragan

U14 Boys

  • Isaac Turton

U15 Girls

  • Kiara Bradley
  • Emerson McCrea
  • Denali Rowley

U15 Boys

  • Igor Basrak
  • Riley Broadhead
  • Joshua Spark

U16 Girls

  • Jessica Weston
  • Charlotte Giles*

U16 Boys

  • Sam Brannon
  • Milo Fallows
  • Slobodan Vukobrat

U18 Girls

  • Yasmin Butler*
  • Asha Phillips*
  • Imogen Thompson*

U18 Boys

  • Tobias Delaney*
  • Judah Kami*
  • Benjamin Lu*

 

Basketball NSW Hoopfest – Penrith Valley Regional Sports Centre, 4-7 January 2021

U16 Boys

  • Tyson Biermann
  • Milo Fallows
  • Joshua Spark
  • Slobodan Vukobrat

U16 Girls

  • Charlotte Giles*
  • Emerson McCrea
  • Jessica Weston

U18 Boys

  • Tobias Delaney*
  • Joshua Dent*
  • Judah Kami*

U18 Girls

  • Yasmin Butler*
  • Asha Phillips*
  • Imogen Thompson*

 

Basketball NSW Sand Slam – Northern Beaches Indoor Sports Centre (Manly), 9-11 January 2021

U14 Country Boys

  • Cooper Delaney
  • Isaac Turton

U14 Country Girls

  • Miller Bonham
  • Sienna Curtis
  • Chelsea Groves
  • Lillian Ragan
  • Disaya Rose

 

Basketball NSW Shootout – Hills Basketball Stadium,16-18 January 2021

U15 Country Men 

  • Igor Basrak
  • Riley Broadhead

U15 Country Women 

  • Kiara Bradley
  • Denali Rowley

U17 Country Men 

  • Mason Broadhead *
  • Benjamin Lu *

U17 Country Women 

  • Amelia Cotter *
  • Alannah Curtis *
  • Mia Yardley  *

 

State Performance Program 2020-21

U18 Boys

  • Tobias Delaney*
  • Joshua Dent*
  • Judah Kami*

U18 Girls

  • Yasmin Butler*
  • Asha Phillips*
  • Imogen Thompson*

U16 Boys

  • Milo Fallows
  • Joshua Spark

U16 Girls

  • Charlotte Giles *
  • Emerson McCrea

 

* denotes past IAS athlete

D League